About us

Tomasz Król

O nas Tomasz Król
Business advisor, trainer, creator of the production process development strategy, certified advisor of common-sense process management according to Goldratt's Theory of Constraints, and founder of the Institute of Development of Production. The author of the 2017 bestseller of the OnePress publishing house, "Lean Management the Polish Way. 11.5 Reasons Why Change Fails", "Problem Solving Clock", "Lean. The Road to Minimalism", and the e-book "Do you even need Lean Management?"

Change management expert, creator, and inspirer. On a daily basis, he works with entrepreneurs, business owners, and production directors to generate savings in their processes. Tomasz Król has many very well-run projects to his credit. Together with one of the clients, he achieved a result of PLN 9 million saved per year, with another 2.5 million supporting him during the 6 months of the implementation project.
Read more...
Miałem ogromne szczęście, że początek mojej drogi zawodowej zbiegł się z budową jednej z najnowocześniejszych fabryk samochodów w Europie. Właśnie w Gliwicach, gdzie mieszkam. Moja wiedza, umiejętności i chęć nauki spowodowały, że byłem jedną z czterech osób, które koordynowały opracowanie dokumentów, procedur oraz leanowych rozwiązań. Pilnie się uczyłem.

Właściwe miejsce i dobry czas

Od samego początku byłem zaangażowany w tworzenie standardów i budowanie leanowej kultury jako koordynator szkoleń dla pracowników przyjmowanych do tłoczni i spawalni  fabryki Opla. Szukając nowych wyzwań podniosłem sobie poprzeczkę i zacząłem zarządzać 60 osobowym zespołem odpowiedzialnym za produkcję komory silnika. Wprowadziłem wiele nowych rozwiązań i usprawnień oraz stworzyłem matrycę kompetencji dla całego zespołu. To było spore osiągnięcie, ponieważ wspólnie udało nam się wypracować to, że ludzie mogli się zastępować i praca nie była tak monotonna. To spowodowało, że znowu poczułem niedosyt. Chciałem jeszcze bardziej się rozwijać. Czułem, że chcę usprawniać, wdrażać zmiany. W prawie doskonałym środowisku, jakim była moja fabryka, trudno było o kolejne duże osiągnięcie.

Chciałbym być konsultantem…

Po raz pierwszy jako konsultant pojechałem do klienta w 2002 roku. Prowadziłem pierwszy samodzielny projekt, pomogłem wygenerować pierwsze oszczędności. Świetne uczucie. Realia przedsiębiorczości jednak trochę mnie przerosły. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że bycie dobrym konsultantem nie idzie w parze ze świetnie prosperująca firmą. Że to dwie zupełnie odmienne kompetencje i aby odnieść sukces trzeba obydwie posiąść.

Trudny początek

Poddałem się i wróciłem na etat, chociaż czułem, że chcę pomagać, że chcę wdrażać lean. Parę miesięcy później zrozumiałem, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Dawka wiedzy, jaką dała mi praca w kolejnej firmie motoryzacyjnej to niezwykłe doświadczenie, z którego korzystam do dziś.

Kolejny krok do samodzielności postawiłem w roku 2007. Miałem już zdecydowanie więcej odwagi, wiedzy i doświadczenia. Mogłem skupić się na rozwoju swojej firmy. Skończyłem studia z Teorii Ograniczeń na Wydziale Inżynierii Produkcji w Warszawie. Zdobyłem nowe umiejętności. Prowadziłem coraz więcej dobrych projektów.

Instytut Doskonalenia Produkcji

W 2002 roku powstał Verbis, w 2010 Instytut Doskonalenia Produkcji jako marka,  a 8 lat później jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Pierwszym poważnym wyzwaniem był długi projekt w firmie Nutricia – wraz z zespołem wygenerowałem ponad 2,5 miliona złotych oszczędności. Potem Greenbrier, Stolbud – kolejne kilka milionów złotych. I jeszcze kilka innych projektów. Następnie już w większym zespole poprowadziliśmy wielomiesięczny projekt dla KGHMu. Wygenerowaliśmy oszczędności w wysokości 4,5 miliona złotych, a później zorganizowaliśmy wraz z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu dedykowane studia podyplomowe Lean Management. Wtedy wiedziałem, że to jest dokładnie to, co chcę robić.

Wszystko szło w dobrym kierunku do momentu, kiedy zmarł kluczowy konsultant w mojej firmie – Mirosław Holak. Był nie tylko konsultantem, ale także jedną z najbardziej inspirujących osób, jakie w życiu spotkałem. Był świetnym kumplem.

Trudno było mi prowadzić dalej projekty i firmę po takiej stracie. Uświadomiłem sobie, jak trudno jest planować przyszłość, której można nigdy nie zrealizować. Utwierdziłem się także w przekonaniu, że nie mogę się poddać, że muszę iść tą drogą.

Nie poddałem się.  Wraz z moim zespołem zaczęliśmy rozwijać studia razem z Uniwersytetem Ekonomicznym. Dziś to ponad 20 zrealizowanych edycji. W 2011 roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy dzisiejszy Lean Camp – jedną z najbardziej merytorycznych konferencji lean na polskiej scenie branżowej.

W 2014 roku, kiedy Instytut Doskonalenia Produkcji rósł w siłę postanowiłem rozwijać go jeszcze bardziej. Moich dwóch pracowników stało się moimi wspólnikami i razem dbaliśmy o naszych klientów. Generowaliśmy dla nich coraz większe oszczędności i dbaliśmy o to, by Instytut dostarczał usługi możliwie najlepsze jakościowo. Do czasu…

Błąd, który kosztował mnie bardzo wiele

Projekt dla firmy, której nazwy nie mogę zdradzić, zaczął się zupełnie normalnie, jak większość naszych projektów. Niedługo po tym, jak rozpoczęliśmy prace okazało się, że to, co robimy nie jest zgodne z oczekiwaniami klienta. Ponieważ projekt trwał, trudno było tak po prostu skierować działania na inny tor. Jedynym wyjściem było przerwać projekt i rozpocząć go raz jeszcze. Ale klient już nie chciał. Zawiodły nie metody lean management, nie zawiódł zespół. Zawiodła komunikacja, być może brak odpowiedniego przygotowania klienta do zmian.

To zdarzenie dało nam dużo do myślenia. Wiele godzin spędziliśmy wspólnie zastanawiając się, co poszło nie tak. Gdzie popełniliśmy błąd. Dlaczego tak się stało. Doszliśmy do wniosku, że nasze działania są skuteczne, ale bardzo trudno jest nam komunikować co dokładnie robimy i po co.

Udało nam się porozumieć z klientem i wypracować rozwiązanie dobre da obu stron, ale czułem, że nie tak powinna wyglądać nasza praca.

Wiedzieliśmy doskonale, że działamy skutecznie. Oprócz metod lean management pracujemy na autorskich metodach pozwalających zwielokrotnić efekt działań. Każdorazowo mamy strategię i wiemy co zrobić, by dojść do celu, jaki klient przed nami stawia. Bo mamy System Trwałej Efektywności Produkcji S.T.E.P. To autorska metoda działania, która uwzględnia dedykowane narzędzia i rozwiązania. Zbudowaliśmy ją w oparciu o wnioski nie tylko z dobrych projektów, ale także z tych, gdzie nie odnieśliśmy sukcesu.

Dzisiaj nie tylko jasno komunikujemy, co dokładnie będziemy robić i jak będziemy działać, ale sami zgodnie z najwyższymi standardami. Mamy dział obsługi klienta, rozwoju, marketingu oraz realizacji projektów. Z klientami pracujemy na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie, gdzie w jednym miejscu są wszystkie informacje na temat projektu, materiały szkoleniowe i ciągła komunikacja.  Trudno byłoby nam uczyć organizacji procesów, jeśli sami byśmy tej drogi nie przeszli.

Lean to nie tylko biznes. To moje życie!

Nie jestem tylko konsultantem nastawionym na cel, który skupia się tylko na oszczędnościach. Nigdy nie mówię „ja swoje zrobiłem, to Wy nie pracujecie”. Dla mnie każdy mój klient to osobna historia, problemy, które pomagam rozwiązywać i długie wieczorne rozmowy, kiedy staramy się znaleźć rozwiązanie. Wiele historii spisałem w książce „Lean management po polsku. 11,5 powodu, dlaczego zmiana się nie udaje”. Mimo, że książka jest napisana z dużą dawką humoru i przekąsu wszyscy managerowie, którzy byli dla mnie inspiracją czekali z niecierpliwością na premierę. Bo czas, kiedy można uśmiechnąć się na myśl o tym, jak było trudno i co udało się osiągnąć, to najlepszy czas. A dla mnie największą nagrodą jest ich duma, że stanęli na czele swoich zespołów i poprowadzili je, by sięgnąć po niemożliwe.

Ciągle się uczę, stawiam sobie nowe cele i wyzwania. Z ogromnej pasji wdrożyłem lean w moim życiu codziennym. Właśnie w mojej trzeciej książce opowiadam, jak lean zmienił moje życie. Pokazuję, że nie tylko w pracy towarzyszy mi ta filozofia, ale także na co dzień. Mimo, że jest to barwna historia z głównym bohaterem w tle, sam przeszedłem jego ścieżkę.

Jeszcze więcej leanu

Oprócz występowania na konferencjach i zarządzania na co dzień Instytutem Doskonalenia Produkcji, często sam rozmawiam z klientami o ich procesach. Szukamy razem rozwiązań i dopiero potem planujemy działania, które przejmuje zespół konsultantów IDP. Jeśli chciałbyś porozmawiać o swoim procesie, zastanowić się nad jego poprawą, po prostu skontaktuj się ze mną.

Our team

Tomasz Król
Tomasz Król
Founder of the Institute of Development of Production. Visionary, creator, and inspirer. The author of the 2017 bestseller of the OnePress Publishing House, "Lean Management the Polish Way. 11.5 Reasons Why Change Fails". On a daily basis, he works with company boards and production directors on the strategic aspects of implementing changes.
Grzegorz Moj
Grzegorz Moj
Lean management consultant. He has conducted over 100 reviews of manufacturing organisations using the S.T.E.P. approach. He specialises in standardisation and conducts implementation projects in the field of increasing efficiency. His passion is music, which he also performs professionally.
Ewa Król
Ewa Król
Coordinator of the marketing and administration department. She supports the management board and clients in the field of project management. She likes to talk to clients, listen to their needs, and turn ideas into new products. Responsible for organising trainings and webinars.
Aleksandra Rzeźniczek
Aleksandra Rzeźniczek
Business psychologist, change management trainer, and lean management consultant. She specialises in communication and soft skills training in companies. She conducts training and helps build effective teams that are open to change. She has worked with KGHM Polska, Tauron, Comarch, and Nutricia Polska, among others.
Maciej Pawłowski
Maciej Pawłowski
Lean management consultant and coordinator of implementation projects. As a professional soldier, Maciej perfectly implements standards and organises the work of the entire production team. He can effectively convince others to implement changes and work on increasing efficiency. He has worked for Erkado Doors, PESA Wagony, and Mandam, among others.
Jarosław Litwiński
Jarosław Litwiński
Lean management consultant and coordinator of implementation projects. A manager with over 20 years of experience who has successfully run plants such as FAM, Victaulic Polska, Stradom SA, and Andoria MOT as an interim manager. In addition, he has been running a company supporting production businesses for several years as well as running his own production.
Dariusz Łotysz
Dariusz Łotysz
An expert in systems and tools for quality and process management. Lean consultant and trainer. For over 10 years he dealt with quality and process improvement, including in such companies as Orlen Oil, Saint-Gobain Sekurit, and Automotive Lighting Polska. Internal auditor of quality management and member of the Polish Society of Business Trainers.
Natalia Adamczewska
Natalia Adamczewska
Junior lean management consultant who supports implementation projects in the field of creating value stream maps and process maps. She also supports the administration and marketing department with her precision and patience. She has worked on projects in companies such as Teekanne and Dysten.
Adam Lip
Adam Lip
Pedagogue, trainer of effective cooperation carried out using the BETZAVTA method, and certified trainer of the educational program "Odyssey of the mind". Privately, an actor who uses his skills while conducting workshops and on stage in the form of theatrical stage improvisation.
Beata Lipska
Beata Lipska
Economist, psychologist, and coach. She has over 20 years of practice in business and experience in large and medium-sized organisations. She specialises in auditing and measuring the effectiveness of business processes, adjusting and optimising B2C / B2B sales processes and structures for the strategic goals of the organisation. She supports the study of needs and the creation of guidelines for training and development programs aimed at eliminating waste in processes.
Hanna Stawczyk
Hanna Stawczyk
Specjalista ds. administracji, wspiera pracę biura w tematach związanych z księgowością i kadrami. Studiuje zarządzanie kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się teatrem, zaczęła przygodę z językiem migowym oraz ceni sobie długie wędrówki górskie. Bardzo lubi angażować się w wolontariat na festiwalach oraz zajmować się organizacją wydarzeń.
Paulina Adamczyk
Paulina Adamczyk
Administration specialist who supports the office's work in topics related to accounting and human resources.