Wskaźniki – po co mi wskaźniki i do czego służą na produkcji?

Wskaźniki – po co mi wskaźniki i do czego służą na produkcji?

Zgodnie z powiedzeniem Tomasza Króla „żeby czymś zarządzać musisz to mierzyć” wskaźniki są absolutnie potrzebne. Praca naszych konsultantów opiera się głównie na wskaźnikach i nie dlatego, byśmy mogli udokumentować naszą pracę włożoną w usprawnienie produkcji ale dlatego, by to klient wiedział, na jakim poziomie efektywności są jego procesy.

Jest wiele typów wskaźników występujących w firmach, które zdecydowanie ułatwiają zarządzanie procesami i podejmowanie decyzji, ale dziś skupimy się tylko na wskaźnikach produkcyjnych.

Każda firma powinna zdecydowanie mierzyć te wskaźniki, które pozwalają jej na bieżąco monitorować kluczowe procesy. Chodzi o to, by nie skupiać się na wdrożeniu jak największej ilości wskaźników, tylko skupić się na tych, z których rzeczywiście jesteś w stanie coś wyczytać i na tej podstawie planować dalsze działania. Nie ma nic gorszego od wskaźnika, który jest mierzony, ale nic się z nim dalej nie dzieje.

Najbardziej popularne wskaźniki w procesach produkcyjnych to:

  1. OEE – wskaźnik efektywności zasobów
  2. T – throughput – wskaźnik przerobu wg TOC, liczy pierwsze marże
  3. FTE – ful time equivalent – ilość etatów potrzebna do wykonania zadania
  4. OTD – on time delivery – wskaźnik wysyłek na czas
  5. Ppm – part per million – ilość błędów jakościowych
Oczywiście, jeśli pracujesz w branży automotive to prawdopodobnie znasz je wszystkie na pamięć. Jeśli prowadzisz lub zarządzasz niewielką firmą i właśnie odkryłeś, że praktycznie nie masz wskaźników to nie próbuj ich od razu wprowadzać. Na początek skup się na tych danych, które są Ci najbardziej potrzebne do monitorowania procesu i zacznij je zbierać i analizować. Na początek możesz to robić w jak najprostszy sposób (nawet excel), bo najważniejsze jest nauczyć się wyciągać z nich wnioski.

Jednym z najważniejszych wskaźników jest dodatkowo wskaźnik realizacji planu produkcyjnego. Jest niezwykle kluczowy, gdyż pozwala ocenić skuteczność naszych działań. Dzieje się tak ponieważ wskaźnik ten porównuje to co zaplanowaliśmy, do tego, co faktycznie udało nam się zrobić i wyprodukować. Dzięki niemu możemy uwspólnić pracę działów okołoprodukcyjnych i produkcyjnych. Korzystając z niego każdy patrzy na jedną liczbę i doskonali się w jednym zespołowym kierunku.

Twój plan działań chcąc wdrożyć wskaźniki powinien wyglądać następująco:

  1. Określ cel i obszar – musisz wiedzieć, co dokładnie chcesz zmierzyć i do czego jest Ci to potrzebne. Musisz się zastanowić, co chcesz usprawnić i na tej podstawie [podejmij decyzję czy chcesz mierzyć wydajność w obszarze czy awaryjność maszyn,
  2. Zastanów się jakich danych potrzebujesz by to zmierzyć i analizować, czy to mają być godziny czy minuty, kto to ma zapisywać i co mi posłuży do wyliczenia tego wskaźnika
  3. Następnie w jakiej formie i z jaką częstotliwością będziesz zbierał dane,
  4. Do jakiego narzędzia ma to trafić i co ma nam pokazać. Czy to ma być excel czy nawet tablica zarządzania wizualnego, czy ma to być system, czy ma być tylko widoczne na tablicy. Czy chciałbyś to specjalnie raportować czy tylko posługiwać się liczbą na odprawach.
  5. Na końcu trzeba się zastanowić, co z tym zrobić i jak osiągnąć cel.
Jeśli nie wiesz co zrobić zacznij od prostych rzeczy – podziel obszar na mniejsze wycinki i skup się na tym, co od razu możesz „złapać”. Wtedy dopiero po jakimś czasie zobaczysz, co zebrane dane wskazują i jakich danych jeszcze Ci potrzeba.

Powodzenia!