Podcast Lean

Apple Podcasts
Spreaker
Stitcher

Podcast optymalizacja produkcji

“Lean Management Po Polsku” to podcast dla tych, którzy chcą trwale usprawniać produkcję lub biuro i zaoszczędzić dzięki temu pieniądze. Zapraszamy do słuchania!

27.05.2021

Odcinek #12 - Przemysł 4.0 w polskiej gospodarce

Moim gościem w cyklu spotkań „Lean Management Po Polsku” jest Przemysław Ozga, redaktor naczelny magazynu "Production manager", który, jak sam twierdzi podczas wielu lat wydawania czasopisma przeczytał ponad 1000 artykułów dotyczących Przemysłu 4.0. W dzisiejszym odcinku pytam Przemka, czym jest Przemysł 4.0 dla polskiej gospodarki, oraz czy możemy spodziewać się rewolucji czy ewolucji przemysłowej. Rozmawiamy także o tym, czy płeć ma znaczenie w biznesie. Pod koniec rozmowy zrobiło się bardziej prywatnie i zeszliśmy na tematy muzyki i minimalizmu, więc jeśli chcesz poznać także naszą nie biznesową stronę, to obejrzyj wideo.

Zapraszam,
Tomasz Król

02.05.2021

Odcinek #11 - Produkcja vs. sprzedaż - jak efektywnie współpracować.

Moim kolejnym gościem w cyklu spotkań „Lean Management Po Polsku” jest Beata Lipska, która wspiera firmy w zbudowaniu skutecznego procesu sprzedaży. W dzisiejszym odcinku pytam Beatę, skąd sprzedaż ma wiedzieć co i ile powinna wyprodukować produkcja i jak sprawić, by współpraca produkcji ze sprzedażą układała się pomyślnie. Rozmawiamy także o dobrej komunikacji pomiędzy sprzedażą i produkcją i jak rozwiązywać problem, które pojawiają się podczas współpracy.

Zapraszam,
Tomasz Król

08.04.2021

Odcinek #10 - Jak zarządzanie oparte na wartościach pomaga budować dobrą firmę?

Moim gościem w cyklu spotkań „Lean Management Po Polsku” jest Jarosław Guc, który wraz ze swoimi klientami buduje organizacje oparte na wartościach. W dzisiejszym odcinku pytam Jarka, jak zarządzanie oparte na wartościach pomaga budować dobrą firmę oraz dlaczego ważne jest, by pracownicy byli szczęśliwi w firmie, w której pracują. Rozmawiamy także o tym, czy w środowisku wykonywania zadań i szybkich dezycję jest miejsce na empatię. Jest także o tym, jakie kryteria w pierwszej kolejności powinna spełniać organizacja, by móc pracować nad budowaniem wartości i dobrej atmosfery.

Zapraszam,
Tomasz Król

18.03.2021

Odcinek #9 - Turkusowe zarządzanie vs. Lean Management.

Mim gościem w cyklu spotkań “Lean Management Po Polsku” jest Marek Wzorek, autor książki „Od hierarchii do turkusu”. W tym odcinku rozmawiamy o modelu zarządzania turkusowego, który, chociaż jest bardzo pożądany w nowoczesnych organizacjach, często jest trudny do osiągnięcia. Marek podpowie, co zrobić, by rzeczywiście dążyć do stworzenia turkusowej organizacji, na czym należy się skupić i co jest najważniejsze w „turkusowym myśleniu”. Rozmawiamy także o tym, że filozofia lean management „to nie do końca to”, odkąd Marek odkrył turkusowy model zarządzania, a także opowiemy o swoich doświadczeniach i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym się różni Lean od turkusu i czy te dwie filozofię mogą ze sobą współpracować.

Zapraszam,
Tomasz Król

25.02.2021

Odcinek #8 - Jak prosto przygotować firmę i proces do pracy z obcokrajowcami.

Dzisiejszy odcinek podcastu „Lean Management po Polsku” jest o przygotowaniu przedsiębiorstwa w prosty i szybki sposób do pracy z obcokrajowcami. Wraz z Dariuszem Łotyszem, który jest moim gościem, a który zajmuje się wdrażaniem standardów od wielu lat, będziemy mówili, dlaczego wdrożenie standardów w każdej firmie to absolutna podstawa skutecznego działania.
Będzie także o tym, jak przygotować standardy, by ich język był czytelny i zrozumiały dla wszystkich.
Poruszymy także temat właściwej rekrutacji pracowników na odpowiednie stanowiska i podpowiemy jak to robić, mimo iż wielu przedsiębiorców twierdzi, że na rynku brakuje ludzi.
Dariusz przez ponad 10 lat zajmował się jakością i doskonaleniem procesów m.in. w takich firmach jak Orlen Oil, Saint-Gobain Sekurit czy Automotive Lighting Polska. Jest także audytorem wewnętrznym zarządzania jakością.


Zapraszam,
Tomasz Król

01.05.2020

Odcinek #7 - Efektywne wdrażanie zmian - jak pracować ze starymi przyzwyczajeniami, jak wdrażać zmiany bez walki i dlaczego nie należy zaczynać od 5S?

Dzisiaj będzie o tym, jak efektywnie wdrażać zmiany i pracować ze starymi przyzwyczajeniami pracowników. Moim gościem jest Jarosław Litwiński, interim manager, którego znacie już z poprzednich podcastów. Jarek jest wielkim fanem wyprowadzania ludzi ze strefy komfortu, nawet tych, którzy wydają się odporni na zmianę.
Mówimy o tym, co lepiej się sprawdza: ewolucja czy rewolucja na produkcji, o sposobach na przekonanie ludzi do zmian oraz o tym, czy karanie pracowników za nieprzestrzeganie nowych standardów to dobre rozwiązanie.
Tematem jest także 5S – świetna metoda, tylko czy na pewno dobra na początek oraz kaizen – dlaczego nie sprawdza się w mało dojrzałych organizacjach.
Mówimy także o Quick-Winach – prostych usprawnieniach pokazujących efekty niemalże od razu, jako skuteczne wprowadzenie do zmian zachęcające pracowników do działania.

Zapraszam,
Tomasz Król

16.04.2020

Odcinek #6 - Wąskie gardło w procesie - dbać o nie, czy się go pozbyć?

„Wąskie gardło” to miejsce, o które bardzo często pytają mnie moi klienci. Czy jest jedno w firmie? Czy jest ich więcej? Jak dokładnie je zdefiniować? Jak mieć pewność, że to na pewno „to” miejsce? Czy lepiej mieć je u siebie w firmie, czy może na zewnątrz? Na te pytania odpowiadamy z moim gościem, Jarosławem Litwińskim w najnowszym odcinku podcastu „Lean Management po polsku”. Będziemy omawiać także typy środowisk produkcyjnych oraz mówić o tym, jakie możliwości stwarza „wąskie gardło”.

Jarosław Litwiński to manager z ponad 20 letnim stażem, który z powodzeniem prowadził w swojej dotychczasowej karierze takie zakłady jak  FAM, Victaulic Polska, Stradom SA, Andoria MOT jako INTERIM Manager. Oprócz tego od kilku lat prowadzi firmę wspierającą przedsiębiorstwa produkcyjne oraz prowadzi swoją własną produkcję. Sam o sobie mówi, że jest mistrzem świata w wyprowadzaniu ludzi ze strefy komfortu.

Zapraszam,
Tomasz Król

02.04.2020

Odcinek #5 - Jak dzięki lean management odzyskać dwa tygodnie życia?

Grzegorz Moj, konsultant Instytutu Doskonalenia Produkcji, kiedy nie pracuje przy projektach, gra zawodowo na gitarze i bierze udział w dużych realizacjach muzycznych na całym świecie. W dniu zakończenia trasy, którą grał w Niemczech, miały zostać zamknięte granice z powodu kwarantanny spowodowanej wirusem COVID-19. Nikt wówczas nie wiedział, co to oznacza. Nikt nie dał żadnej informacji, czy po zamknięciu granic muzycy będą mogli wrócić do domu. Wtedy także nikt nie wiedział, co oznacza dwutygodniowa kwarantanna i na jakich warunkach się to odbywa.
Grzegorz, będąc odpowiedzialnym za kwestie organizacyjne dziesięcioosobowego zespołu muzyków podjął decyzję, by tak pokierować procesem, by zdążyć przekroczyć granicę z Polską przed północą.
W 4 godziny mieli zagrać ponad dwugodzinny koncert, spakować sprzęt i przejechać 160 km do granicy. Udało się to zrobić 50 sekund przed północą. Byli w ostatnim autokarze, który wjechał do Polski przed zamknięciem granicy.
Cały zespół wspiera akcję #zostanwdomu i pomimo braku przymusowej kwarantanny nie naraża innych na potencjalne zarażenie wirusem. Wszak w okresie największej inkubacji zagrali ponad 60 koncertów w salach mieszczących tysiące osób.
Ich kwarantanna dobiegła końca, są zdrowi. Grzegorz natomiast postanowił podzielić się przebiegiem tej niezwykle zorganizowanej akcji, którą przygotowywał kilka dni.
Grzegorz powiedział mi przed nagraniem, że lean management to nie tylko znajomość narzędzi, ale także odpowiedzialność i nastawienie na maksymalną efektywność. Ja to nazywam zdroworozsądkowym zarządzaniem. W podcaście Grzegorz odpowie na pytania:

  • Dlaczego osoba zaangażowana bezpośrednio w proces ma najbardziej skuteczne pomysły na jego usprawnienie?
  • Jak się ma odpowiednia analiza procesu do podniesienia jego efektywności?
  • Jak dzięki odpowiedniej instrukcji można zorganizować odpowiednio proces i pozbyć się paradygmatów?
  • Jak SMED pomógł mu w zorganizowaniu całej akcji?

Zapraszam,
Tomasz Król

19.03.2020

Odcinek #4 - Systemowe zarządzanie jakością. Jak odpowiednio zarządzać jakością w mniejszych firmach produkcyjnych?

Dzisiejszy odcinek podcastu „Lean Management po Polsku” jest o zapewnieniu jakości. Wraz z Dariuszem Łotyszem, który jest moim gościem, a który zajmuje się zapewnieniem jakości od wielu lat, będziemy mówili czym jest jakość i dlaczego powinna być wbudowana w procesy. Co to jest zasada 3x”Nie” i dlaczego wiele firm jej nie stosuje? Czy efektywna firma może swobodnie działać bez działu kontroli jakości? Jaka jest różnica pomiędzy kontrolą jakości a zapewnieniem jakości w przedsiębiorstwie? Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie jakości: dział produkcji czy dział kontroli jakości? Dariusz przez ponad 10 lat zajmował się jakością i doskonaleniem procesów m.in. w takich firmach jak Orlen Oil, Saint-Gobain Sekurit czy Automotive Lighting Polska. Jest także audytorem wewnętrznym zarządzania jakością.

Zapraszam,
Tomasz Król

05.03.2020

Odcinek #3 - Firmy rodzinne - przewaga w zarządzaniu procesami vs. trudności związane z pracą w rodzinnym gronie.

Większość moich klientów to firmy rodzinne, dlatego właśnie ten temat mnie zainspirował. Poznałem wiele rodzin prowadzących swoje firmy. Takie, które przez wiele lat swojej działaności zbudowały korporacje ale też takie, które nie są aż tak duże, a mimo wszystko tworzą świetną organizację z milionowym obrotem. W tym odcinku porozmawiam z Jarosławem Litwińskim na temat przewagi w zarządzaniu procesami oraz o zagrożeniach i pułapkach, które zarezerowane są jedynie dla rodzinnych firm. Porozmawiamy o ręcznym sterowaniu firmą przez właściciela oraz zastanowimy się wspólnie, kiedy jest dobry moment na wdrożenie systemowego zarządzania. Będzie także o tym, jak skutecznie przygotować się do sukcesji, która podniesie efektywność przedsiębiorstwa.

Zapraszam,
Tomasz Król

20.02.2020

Odcinek #2 - Mapowanie procesów - co daje to narzędzie? Jak odpowiednio je przeprowadzić i czy zawsze wygląda tak samo?

W tym odcinku razem z moim gościem, Dariuszem Łotyszem odpowiadamy na pytania związane z różnicą pomiędzy mapowaniem procesów a mapowaniem strumienia wartości. Mówimy także o tym, jak określić cel każdego z procesów w firmie, kim jest właściciel procesu oraz jak zaplanować poszczególne procesy, by realizować cele całego przedsiębiorstwa. Mówimy także o Diagramie Żółwia – narzędziu, które według Dariusza jest nieco zapomniane, a niesamowicie skuteczne. I na samym końcu podsumowanie: Jak dokładnie przeprowadzić mapowanie i jak sporządzić obie mapy.

Zapraszam,
Tomasz Król

06.02.2020

Odcinek #1 - Produkcja seryjna vs. produkcja gniazdowa - jak usprawniać oba typy produkcji?

Tematem odcinka jest “Produkcja seryjna vs. Produkcja gniazdowa – jak usprawniać oba typy produkcji, na jakich wskaźnikach oprzeć zarządzanie i na co zwrócić szczególną uwagę?”. Sprecyzujemy na początek oba typy produkcji i wykażemy znaczące różnice, które mają wpływ na powodzenie efektywnego zarządzania. Przyjrzymy się także wskaźnikom i podpowiemy, jakie wskaźniki są dedykowane do poszczególnych typów produkcji – oczywiście w oparciu o nasze doświadczenie. Omówimy proces usprawniania różnych typów produkcji tak, byś mógł znaleźć dokładnie takie informacje, jakich szukasz. Moim gościem w tym odcinku jest Jarosław Litwiński, interim manager z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, którym podzieli się ze mną w tym podcaście.

Zapraszam do posłuchania,
Tomasz Król.

Instytut Doskonalenia Produkcji

GRUPA VERBIS Sp. z o.o.

ul. Wigilijna 3
44-105 Gliwice

NIP: 969-164-19-98
KRS: 0000844841