Podcast

“Lean Management Po Polsku” to podcast dla tych, którzy chcą trwale usprawniać produkcję lub biuro i zaoszczędzić dzięki temu pieniądze. Zapraszamy do słuchania!

Odcinek #7 - Efektywne wdrażanie zmian - jak pracować ze starymi przyzwyczajeniami, jak wdrażać zmiany bez walki i dlaczego nie należy zaczynać od 5S?

Dzisiaj będzie o tym, jak efektywnie wdrażać zmiany i pracować ze starymi przyzwyczajeniami pracowników. Moim gościem jest Jarosław Litwiński, interim manager, którego znacie już z poprzednich podcastów. Jarek jest wielkim fanem wyprowadzania ludzi ze strefy komfortu, nawet tych, którzy wydają się odporni na zmianę.
Mówimy o tym, co lepiej się sprawdza: ewolucja czy rewolucja na produkcji, o sposobach na przekonanie ludzi do zmian oraz o tym, czy karanie pracowników za nieprzestrzeganie nowych standardów to dobre rozwiązanie.
Tematem jest także 5S – świetna metoda, tylko czy na pewno dobra na początek oraz kaizen – dlaczego nie sprawdza się w mało dojrzałych organizacjach.
Mówimy także o Quick-Winach – prostych usprawnieniach pokazujących efekty niemalże od razu, jako skuteczne wprowadzenie do zmian zachęcające pracowników do działania. 

Zapraszam, Tomasz Król

Odcinek #6 - Wąskie gardło w procesie - dbać o nie, czy się go pozbyć?

„Wąskie gardło” to miejsce, o które bardzo często pytają mnie moi klienci. Czy jest jedno w firmie? Czy jest ich więcej? Jak dokładnie je zdefiniować? Jak mieć pewność, że to na pewno „to” miejsce? Czy lepiej mieć je u siebie w firmie, czy może na zewnątrz? Na te pytania odpowiadamy z moim gościem, Jarosławem Litwińskim w najnowszym odcinku podcastu „Lean Management po polsku”. Będziemy omawiać także typy środowisk produkcyjnych oraz mówić o tym, jakie możliwości stwarza „wąskie gardło”.

Jarosław Litwiński to manager z ponad 20 letnim stażem, który z powodzeniem prowadził w swojej dotychczasowej karierze takie zakłady jak  FAM, Victaulic Polska, Stradom SA, Andoria MOT jako INTERIM Manager. Oprócz tego od kilku lat prowadzi firmę wspierającą przedsiębiorstwa produkcyjne oraz prowadzi swoją własną produkcję. Sam o sobie mówi, że jest mistrzem świata w wyprowadzaniu ludzi ze strefy komfortu. 

Zapraszam, Tomasz Król

Odcinek #5 - Jak dzięki lean management odzyskać dwa tygodnie życia?

Grzegorz Moj, konsultant Instytutu Doskonalenia Produkcji, kiedy nie pracuje przy projektach, gra zawodowo na gitarze i bierze udział w dużych realizacjach muzycznych na całym świecie. W dniu zakończenia trasy, którą grał w Niemczech, miały zostać zamknięte granice z powodu kwarantanny spowodowanej wirusem COVID-19. Nikt wówczas nie wiedział, co to oznacza. Nikt nie dał żadnej informacji, czy po zamknięciu granic muzycy będą mogli wrócić do domu. Wtedy także nikt nie wiedział, co oznacza dwutygodniowa kwarantanna i na jakich warunkach się to odbywa.
Grzegorz, będąc odpowiedzialnym za kwestie organizacyjne dziesięcioosobowego zespołu muzyków podjął decyzję, by tak pokierować procesem, by zdążyć przekroczyć granicę z Polską przed północą.
W 4 godziny mieli zagrać ponad dwugodzinny koncert, spakować sprzęt i przejechać 160 km do granicy. Udało się to zrobić 50 sekund przed północą. Byli w ostatnim autokarze, który wjechał do Polski przed zamknięciem granicy.
Cały zespół wspiera akcję #zostanwdomu i pomimo braku przymusowej kwarantanny nie naraża innych na potencjalne zarażenie wirusem. Wszak w okresie największej inkubacji zagrali ponad 60 koncertów w salach mieszczących tysiące osób.
Ich kwarantanna dobiegła końca, są zdrowi. Grzegorz natomiast postanowił podzielić się przebiegiem tej niezwykle zorganizowanej akcji, którą przygotowywał kilka dni.
Grzegorz powiedział mi przed nagraniem, że lean management to nie tylko znajomość narzędzi, ale także odpowiedzialność i nastawienie na maksymalną efektywność. Ja to nazywam zdroworozsądkowym zarządzaniem. W podcaście Grzegorz odpowie na pytania:

* Dlaczego osoba zaangażowana bezpośrednio w proces ma najbardziej skuteczne pomysły na jego usprawnienie?
* Jak się ma odpowiednia analiza procesu do podniesienia jego efektywności?
* Jak dzięki odpowiedniej instrukcji można zorganizować odpowiednio proces i pozbyć się paradygmatów?
* Jak SMED pomógł mu w zorganizowaniu całej akcji?

Zapraszam, Tomasz Król

Odcinek #4 - Systemowe zarządzanie jakością. Jak odpowiednio zarządzać jakością w mniejszych firmach produkcyjnych?

Dzisiejszy odcinek podcastu „Lean Management po Polsku” jest o zapewnieniu jakości. Wraz z Dariuszem Łotyszem, który jest moim gościem, a który zajmuje się zapewnieniem jakości od wielu lat, będziemy mówili czym jest jakość i dlaczego powinna być wbudowana w procesy. Co to jest zasada 3x”Nie” i dlaczego wiele firm jej nie stosuje? Czy efektywna firma może swobodnie działać bez działu kontroli jakości? Jaka jest różnica pomiędzy kontrolą jakości a zapewnieniem jakości w przedsiębiorstwie? Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie jakości: dział produkcji czy dział kontroli jakości? Dariusz przez ponad 10 lat zajmował się jakością i doskonaleniem procesów m.in. w takich firmach jak Orlen Oil, Saint-Gobain Sekurit czy Automotive Lighting Polska. Jest także audytorem wewnętrznym zarządzania jakością. Zapraszam, Tomasz Król

Odcinek #3 - Firmy rodzinne - przewaga w zarządzaniu procesami vs. trudności związane z pracą w rodzinnym gronie.

Większość moich klientów to firmy rodzinne, dlatego właśnie ten temat mnie zainspirował. Poznałem wiele rodzin prowadzących swoje firmy. Takie, które przez wiele lat swojej działaności zbudowały korporacje ale też takie, które nie są aż tak duże, a mimo wszystko tworzą świetną organizację z milionowym obrotem. W tym odcinku porozmawiam z Jarosławem Litwińskim na temat przewagi w zarządzaniu procesami oraz o zagrożeniach i pułapkach, które zarezerowane są jedynie dla rodzinnych firm. Porozmawiamy o ręcznym sterowaniu firmą przez właściciela oraz zastanowimy się wspólnie, kiedy jest dobry moment na wdrożenie systemowego zarządzania. Będzie także o tym, jak skutecznie przygotować się do sukcesji, która podniesie efektywność przedsiębiorstwa. Zapraszam, Tomasz Król.

Odcinek #2 - Mapowanie procesów - co daje to narzędzie? Jak odpowiednio je przeprowadzić i czy zawsze wygląda tak samo?

W tym odcinku razem z moim gościem, Dariuszem Łotyszem odpowiadamy na pytania związane z różnicą pomiędzy mapowaniem procesów a mapowaniem strumienia wartości. Mówimy także o tym, jak określić cel każdego z procesów w firmie, kim jest właściciel procesu oraz jak zaplanować poszczególne procesy, by realizować cele całego przedsiębiorstwa. Mówimy także o Diagramie Żółwia – narzędziu, które według Dariusza jest nieco zapomniane, a niesamowicie skuteczne. I na samym końcu podsumowanie: Jak dokładnie przeprowadzić mapowanie i jak sporządzić obie mapy. Zapraszam, Tomasz Król.

Odcinek #1 - Produkcja seryjna vs. produkcja gniazdowa - jak usprawniać oba typy produkcji?

Tematem odcinka jest “Produkcja seryjna vs. Produkcja gniazdowa – jak usprawniać oba typy produkcji, na jakich wskaźnikach oprzeć zarządzanie i na co zwrócić szczególną uwagę?”. Sprecyzujemy na początek oba typy produkcji i wykażemy znaczące różnice, które mają wpływ na powodzenie efektywnego zarządzania. Przyjrzymy się także wskaźnikom i podpowiemy, jakie wskaźniki są dedykowane do poszczególnych typów produkcji – oczywiście w oparciu o nasze doświadczenie. Omówimy proces usprawniania różnych typów produkcji tak, byś mógł znaleźć dokładnie takie informacje, jakich szukasz. Moim gościem w tym odcinku jest Jarosław Litwiński, interim manager z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, którym podzieli się ze mną w tym podcaście. Zapraszam do posłuchania, Tomasz Król.