Black and White Champagne Festive Photo Holiday Greeting Facebook Post-5

Case Study – Skrócenie procesu czyszczenia kotła grzewczego.

Dziś napiszę Wam o tym, jak szybko uzyskać efekty. Nazywam to doskonaleniem. Nasze warsztaty QuickSTEP polegają na tym, że od razu wzrasta efektywność. 
 
CO?
Warsztat mający na celu skrócenie oraz ustandaryzowanie procesu czyszczenia kotła grzewczego zasilającego suszarnie.
 
JAK BYŁO?
– Proces czyszczenia rozpoczynał się dzień wcześniej o godzinie 22:00. Włączany był wtedy tryb wygaszania kotła.
– O godzinie 6:00 dnia następnego kocioł był wygaszony.
– Czyszczenie rozpoczynało się kompletacją wszystkich potrzebnych narzędzi – trwało to od 15 do 30 minut.
– Następnie czyszczony był popielnik, palenisko, przestrzeń nad paleniskiem, komin i płomiennice – czas 3,5h.
– Około godziny 10:00 rozpalano kocioł – 15 minut.
– Z racji długiego czasu, w którym kocioł był wyłączony temperatura wody w instalacji spadała z 80℃ do zaledwie 20℃ co powodowało że czas na ponowne ogrzanie wody wynosił nawet do 24h.
– W sumie cały proces trwał 36h. Tak długi czas nieutrzymanej, odpowiedniej temperatury w instalacji powodował deprecjonowanie się suszonego produktu.
– Z racji tego, że czas całego procesu czyszczenia, straty energii cieplnej oraz wady suszonego produktu były znaczące czyszczenie odbywało się raz w miesiącu.
 
WARSZTAT 1
– Podczas warsztatu skupiliśmy się na pierwszym procesie, czyli czasie wygaszania kotła.
– Okazało się, że żeby zatrzymać proces spalania nie trzeba włączać procedury wygaszania, wystarczy jedynie odciąć dopływ paliwa.
– W celu szybszego wypalenia pozostałego paliwa uruchomione zostały dmuchawy na najwyższych obrotach
– Gdy paliwo było wypalone a dmuchawy dalej tłoczyły zimne powietrze, schładzanie paleniska przebiegało bardzo szybko i okazało się że po 1,5h temperatura spada do bezpiecznej wartości przy której można rozpocząć czyszczenie.
– W trakcie procesu schładzania przygotowane zostały wszystkie, potrzebne narzędzia co skróciło całkowity czas czyszczenia o 30 minut.
– Podczas tego warsztatu czyszczenie trwało tyle co zawsze (3,5h), staraliśmy się w nie nie ingerować gdyż jest to proces wrażliwy, podczas którego może dojść do uszkodzenia paleniska.
– Okazało się że podczas ponownego rozpalania kotła, temperatura w jego górnej części jest na tyle wysoka że podanie paliwa spowodowało samoczynne rozpalenie, a przygotowany wsad do rozpalenia okazał się zbędny. Zaoszczędzono kolejne 15 minut.
– Podczas tego warsztatu proces wygaszania i czyszczenia trwał zaledwie 5h. W czasie tym temperatura w instalacji spadła z do 57℃ a nie jak poprzednio do 20. Więc ponowne podgrzanie wody do 80℃ zajęło tylko 2h.
– Cały proces trwał 7h, dzięki czemu parametry suszenia były dużo bardziej stabilne i produkt deprecjonował się w dużo mniejszym stopniu. Straty energii były także dużo mniejsze.
– Po przeanalizowaniu wszystkich korzyści podjęto decyzję, że czyszczenie odbywać się będzie co dwa tygodnie, dzięki czemu palenisko powinno dać się łatwiej wyczyścić.
 
WARSZTAT 2
– Przed kolejnym warsztatem stworzono miejsce, w którym znajdowały się wszystkie potrzebne narzędzia, więc nie trzeba było ich za każdym razem kompletować.
– Tak samo jak podczas drugiego warsztatu, rozpoczęto od odcięcia dopływu paliwa i wystudzenia kotła – 1,5h
– Dzięki wprowadzeniu dwutygodniowych interwałów miedzy szyszeniami okazało się, że palenisko rzeczywiście jest w dużo lepszym stanie i czyszczenie wymaga dużo mniej pracy – trwało to teraz już tylko 2h.
– Proces rozpalenia tak, jak poprzednio odbył się samoistnie i nie trzeba było przygotowywać rozpałki.
– Czas wygaszania i czyszczenia zmniejszył się o kolejne 1,5h i wynosił teraz 3h. Dzięki temu temperatura wody w instalacji spadła zaledwie o kilka stopni więc podgrzanie jej do żądanych 80℃ zajęło kilkanaście minut.
– Czas całkowity to teraz około 3h45m.
– Dzięki tak krótkiemu czasowi oraz minimalnemu spadkowi temperatury, cały proces czyszczenia praktycznie w ogóle nie ma wpływu na jakość suszonego produktu.
 
EFEKTY
– Skrócenie czasu z 36h do niecałych 4h.
– Duże oszczędności energii cieplnej.
– Proces czyszczenia nie ma już negatywnego wpływu na jakość produktu.
– 3 wizyty konsultanta.
– Czas trwania warsztatów: 2 miesiące.

Autor: Tomasz Król

***

Jeśli interesuje Cię więcej dołącz do naszego profilu na Facebooku https://www.facebook.com/kroltomaszpl/,

zapoznaj się z innymi artykułami, które pisze Tomasz oraz konsultanci IDPna swoim profilu na Linkedin https://www.linkedin.com/in/tomasz-król-0b99892/detail/recent-activity/posts/

lub przeczytaj inne wpisy na naszym blogu https://instytutdp.com/blog/.

Comments are closed.